ALTSO’da seminerler devam ediyor

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 2023 Yılı 1. Dönem Kişisel Gelişim Seminerleri Psikolog Kardelen Özdeş Yeniacun’un konuşmacı olarak katıldığı ‘‘Gelişim ve Öğrenme Süreçlerinde Oyunun Önemi’ semineriyle devam etti.

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, ALTSO Başkanı Yardımcısı Yakut Nazlı Benal, ALTSO Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katıldığı eğitime vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren ALTSO Başkan Yardımcısı Benal, kişisel gelişim seminerlerini halka açık ve ücretsiz olarak düzenlediklerini belirterek, “Tüm katılımcılarımız ile İlçe Milli Eğitim Müdürümüze seminerimize katılımlarından ve konuşmacı Kardelen hocamıza da verdiği önemli bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Her hafta cumartesi günleri vatandaşlarımızı ücretsiz seminerlerimize bekliyoruz” dedi.

Benal’dan sonra söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz ise kişisel gelişim seminerlerinin önemine değinerek, “Bu tür faaliyetleri dört gözle bekliyoruz. Öğretmenlerimizin ve eğitimcilerin katılmasını önemsiyoruz. Tüm halkımız da ücretsiz olarak düzenlenen bu seminerlere katılıp, bilgi alabilirler. Ben bu fırsatı verdikleri için, ev sahipliği için ALTSO Başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerine, katılım sağlayan siz değerli eğitim gönüllülerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Psikolog Kardelen Özdeş Yeniacun’

Yapılan konuşmaların ardından Psikolog Kardelen Özdeş Yeniacun tarafından eğitime geçildi.

Eğitime Oyun Nedir? Sorusuyla başlayan Yeniacun, “Oyun çocuklar için hayatın iletişim aktörlerinden biri. Yeni doğan çocukla oyun ile iletişim kurarız. O da bizimle oyun aracılığıyla iletişim kurar. Çocuk ve ebeveyn birbirleriyle duygu aktarımı sağlar. Çocuklar en basiti evcilik oyunuyla sosyal rolleri öğrenir. Üretkenlik, hayal gücü gelişir. Oyun çocuğun yaratım yeri” dedi.

Çocuk ebeveyn ilişkisine de değinen Yeniacun, “Çocuk ebeveyn ilişkisinde oyun; karşılıklı güvenmeyi güçlendirir. Ben çocuğumla oyun oynayamıyorum. Çocuğumla nasıl oyun oynayacağını bilmiyorum. Bunu babalardan çok duyuyoruz. Etkileşimsel bağlam burada çok önemli. Bunun için teorik bilgiye gerek yok. Çocuğun yanına gidin onu manipüle etmeden eşlik edin. Çok bağlı materyale bağlı kalmamak gerekir. Yapılan hatalar neler? Yönlendirici olma. Bunu hepimiz çok yapıyoruz. Mesela bir çocuk bir topa elma yediriyor. Siz o top elma yiyemez diyor, çocuğun dünyasını öldürüyorsunuz. Bu çocuğun hayal gücünü de düşürür” dedi.

Seminer sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Yeniacun, halka açık ve ücretsiz olarak kişisel gelişim seminerleri düzenleyen ALTSO Başkanı Eray Erdem ve yönetimine teşekkür etti.