Rektör Kalan’dan 23 Nisan mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocukların bayramını kutlayan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, “Geleceğimizin hazinesi ve güvencesi olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyorum.” dedi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Kalan mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103’üncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihimizin dönüm noktalarından birisi olan 23 Nisan 1920, aynı zamanda Cumhuriyetimizin temelinin atılmasında Türk tarihi açısından büyük bir önem taşıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı meşalesini yakmasının ardından Meclisimiz; Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynadı. Meclisimizin çatısı altında alınan kararlarla ülkemizin hızla yaraları sarılırken, bu çatı altında üstün gayret ve azim gösterilerek her alanda büyüme ve gelişme için canla başla çalışıldı. Cumhuriyetimizin kurucusu ve Meclisimizin ilk başkanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu önemli günü çocuklara armağan ederek bu ülkenin yarınları olarak bakmış; egemenliğimizi ve ülkemizi çocuklara emanet etmiştir. 23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayram olarak da ayrı bir anlam ve değer kazanmıştır. Bizler de çocuklarımızı sevginin, merhametin, iyiliğin temsilcileri olarak görüyoruz. Milli ve manevi değerlere sahip, yaşadıkları çağa uygun donanımla yetişen çocuklarımız sayesinde gözümüz arkada kalmayacak, ülkemiz ve toplumumuz önce çocuklarımızın kalbinde sonra omuzlarında daha da büyüyecektir. “Türkiye Yüzyılı” temasıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılı olan bu yılda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle; başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bizlere bu mukaddes vatanı emanet eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum.
Geleceğimizin hazinesi ve güvencesi olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyorum.” dedi.