‘İş yerinde cinsiyet ayrımcılığına son verilmelidir’

Sağlıkçılar sektörde kadın erkek eşitsizliğine karşı tek ses oldu

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Alanya Temsilciliği Başkanı Zehra Ayata SES Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde sağlık çalışanlarının haklarına ve sağlık personelinin yaşadığı sorunlara değindi. Ayata, “İş yerinde cinsiyet ayrımcılığına son verilmelidir” dedi.
‘YİNE ERKEK YİNE TEHDİT’
Hem deprem felaketinin hem pandeminin sağlık çalışanlarının iş yükünü arttırması ve Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan kadın sağlık çalışanına şiddet olayı hakkında açıklama yapan Ayata,” Halka sağlık hizmeti verirken bizlerin beden ve ruh sağlığını bozan yaşadığımız sorunlarla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek, yöneticilerimize de yaşananları kabul etmediğimizi bir kerede buradan söylemek istedik. Ülkemizde genel seçimlerin ve Mayıs ayında sendika yetki döneminin yaklaşmasıyla birlikte dozunu arttıran  bir yandan yandaş sendika baskıları, bir  yandan kadına yönelik şiddet bir yandan yandaş sendikacılara çalışmalarında kolaylık sağlanması bir yandan yeni makam odaları, bir yandan yönetici değişiklikleri, bir yandan adil olmayan soruşturmalar, bir yandan personel açığı giderilmeden alt yapısı hazırlanmadan açılan yeni bölümler ve teşvik sistemine dayanan ücretlendirmeyle artan iş yükü bizlere adeta iş yerimiz de cehennem hayatı yaşatıyor. Pandemi sürecinin ardından yaşanan deprem felaketiyle yeterince yorulan bizler hastanemize özel sorunlarla boğuşurken çok yıprandık. Yöneticilerle defalarca görüştük. Sonuç alamadık. Neden her türlü sorunda bizler kabalığa, şiddete, tehdide maruz kalıyoruz. Bir örnek vermek gerekirse temizlik şefi olduğu iddia edilen kişinin bir kadın arkadaşımıza yumruk atması olayında bile şahsı koruyan art niyetli olmadığına kanaat getiren anlayış izaha muhtaçtır. Yine aynı şekilde hastanemizde kadın sorumlu hemşirenin masasının yumruklanmasıyla ilgili de bu cesareti nereden buldukları da izah edilmelidir. Mevzuata uygun olmayan şekilde yapılan dolap araması da hukuken geçersizdir, suçtur. Servisinin eksikleriyle ilgili servis sorumlusu tarafından verilen dilekçeden sonra neden dilekçe yazdığını sorgulayıp “dilekçeyi yazmanı kim istedi” nasıl dersiniz? Dilekçe yazmak için talimat almayız. Eğer kendileri bir yazıyı bir yerlerden talimat alarak yazıyorlarsa onların sorunu bizim değil. Kaldı ki 6331 sayılı iş güvenliği kanunu iş yerinde ki aksaklıkların bildirilmesi konusunda çalışanlara sorumluluklar yüklüyor. Tutanak tutuldu diye ilgili birim sorumlusu tarafından sorumlu hemşire tehdit edilmiştir. Yine erkek yine tehdit” ifadelerini kullandı.                                                                                    
‘NEDEN EŞİTLİK YOK’
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan eşitsizlikler hakkında konuşan Ayata,” Birazda iş yerimiz deki soruşturmalardan bahsedelim. Neden üst makamlar korunarak soruşturmalar yürütülüyor. Bir soruşturmada ihaleye çıkanlar, muayene komisyonundakiler, kalite birimindekiler,altında imzası olan Müdür, Başhekim ceza almazken fatura dört hemşire,bir eczacı,bir doktora kesiliyor? Neden biz hakkımız olan soruşturma dosyalarına ek savunma hakkımızı kullanmak için üstelik dilekçe yazıp istememize rağmen ulaşamıyoruz? Adliye’ de, İl Disiplin Kurulu’ nda ulaştığımız dosyalara burada ulaşamamış olmamız kendini kanunlardan üstün görme anlayışının kurumdaki yansımasıdır. Aynı bakış açısı  dilekçeler, tutanaklar içinde geçerli önce havale  ettirmeliymişiz. Ülkede dilekçe havale ettirilen güzide kurumlardan hastanemiz. Sayın yöneticilere sormak istiyoruz. Bir yerlerde personel açığı olduğu zaman neden hep aynı birimler akla gelirde pandemi ve deprem süreci dahil bir kere bile ikinci bir yerde görevlendirilmeyenler  gelmez. Neden sırasıyla herkes gitmez. Sağlık Sen temsilcileri eski veya yeni temsilci farketmez neden onlarda görevlendirilmez. Biz bazı çalışanların doğuştan sorumlu aslında torpilli olduklarını düşünüyoruz. Hastanemizde nöbetçi uzman yani nöbetçi başhekimin nöbet odası yok. Mahkum Servisi’nin hemşire odası, deposu hatta bilgisayarı bile yok. Çocuk gelişimcinin çocuklarla ayrı görüşeceği oda düzenlenmemiş. Hastanemizin afiliye hastane olmasından oda yetmezken bazı şahıslara özel oda (makam )düzenlenmesini doğru bulmuyoruz. Torpil sadece çalışanlar arasında değil. Hastalar arasında. Torpilliyseniz hafif yüzünüz kızarsa bile ararsınız birilerini acil serviste size hemşire tahsis edilir.  Süper vizör hemşirelere gizli anket yapılsa en çok neyden şikayetçisiniz diye acil servise gelen torpillilerin muayenesiyle ilgilenmekten diyeceklerdir. Diğer yerleri geçtik acil servisten bahsediyoruz” diye konuştu. 
‘KİŞİLER KAYIRILMASIN’
Başhemşirenin kim olacağını personelin seçmesini istediklerini ve taleplerini söyleyen Ayata,” Yeni atanacak başhemşirelik makamı ile ilgili birkaç şey söylemek istiyoruz. Biz seçmek istiyoruz.  Kadın erkek eşitliği gözetilerek yönetici seçilmesini iş yerin de anket yöntemiyle de olabilir çalışanların görüşü alınarak yöneticilerimizin belirlenmesini istiyoruz. Başlıca taleplerimiz; Mevzuatta olmayan sorumluluklar icat ederek kişiler kayrılmasın. Herkes kadro ünvanına uygun şekilde çalıştırılsın. Her kademedeki yöneticiler çalışanlar tarafından seçilmelidir. İş yerinde cinsiyet ayrımcılığına son verilmelidir. Görevlendirmeler eşit adil bir şekilde yapılmalıdır. Şiddet eğilimi olan yöneticiler hiçbir şekilde görev yapmamalıdır. Kaynaklar kamu yararı ve hizmet kalitesi gözetilerek kullanılmalıdır. Sendikal ayrımcılığa, baskılara son verilmelidir. Soruşturmalar adil hukuka uygun yapılmalıdır. Görev tanımında olmayan işler çalışanlara angarya olarak yaptırılmamalıdır. İş yerimizde 6331 Sayılı İş Güvenliği Kanunu ve Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olacak şekilde birimler düzenlenmeli, çalışan sağlığına önem verilmelidir. Alınan kararlarda çalışanlar ve sendika temsilcilerinin görüşü alınmalıdır. Bugüne kadar her sorunun takipçisi olduk. Bundan sonrada takipçisi olacağız” ded