‘Yakışıklı’ dönemi bitti

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC)’nin, Büyük Birlik Partisi (BBP) Kepez İlçe Teşkilatının ‘fiyat tarifeli basın davetini’ kınamasının ardından genel merkez harekete geçerek İlçe Başkanı Mevlüt Yakışıklı’yı görevden aldı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Kepez İlçe Teşkilatı’nın basın kuruluşlarına gönderdiği mail görevinden alınmasına neden oldu. Başkan’ın mailinin basın kuruluşlarına ulaşmasının ardından  Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nden tepki gelmiş, Cemiyet Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada olay kınanarak, ‘Ahlaksız teklif’ tanımlaması yapılmıştı.

Cemiyetten Yapılan kınama metninde şu ifadeler yer alıyordu;

Basın ve kamuoyuna,

Türkiye’de siyasi seçim kampanyalarının başladığı bir döneme girmiş bulunmaktayız. Faaliyetlerini seçmene duyurma telaşına düşen siyasi partilerin basınla ilişkilerinde etik değerlere dikkat etmesi, sağlıklı bir kamuoyu oluşması için hayati önem taşımaktadır.

Hal böyleyken, siyasetin yoğun gündemi arasında basında kendine yer bulmaya çalışan irili ufaklı birçok siyasi parti, akla hayale gelmeyecek yöntemler kullanabilmektedir. Geçmiş yıllarda bir sivil toplum kuruluşunun yaptığına benzer bir biçimde Büyük Birlik Partisi (BBP) Kepez İlçe Teşkilatı bugün bir skandala imza atmıştır. Bahsi geçen partinin elektronik posta adresinden saat 16.43’te basın yayın kuruluşlarına gönderilen ‘basın toplantısına davet’ yazısında, bir fiyat tarifesi çıkarılarak, davete katılım gösteren basın yayın kuruluşlarına ödeme yapılacağı belirtilmiştir.

Gelişi güzel il – ilçe başkanı atanan insanların mevcudiyeti basın ve demokrasimiz için tehdittir. Şu bilinsin ki, Anadolu basını satılık değildir. Her türlü insani değerden uzak, bilgi, kültür ve görgüden yoksun kişilerin eline kalan siyaset kurumunun demokrasimize hizmet edemeyeceği ortadır.  

Böylesine ahlaksız bir teklifi, bahsi geçen partinin ilçe başkanı ve yönetiminden habersiz sıradan bir büro çalışanın yapması düşünülemez. Yaşanan bu ‘ahlaksız teklif’ girişimini kınıyoruz. Sorumluların derhal gereğini yapmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla…

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu”

VALİLİĞE YAZIYLA BİLDİRİLDİ

MY Gazete Haber Merkezi, Başkan Yakışıklı’nın görevden alındığına dair Antalya Valiliği’ne genel merkez tarafından gönderilen yazıya ulaştı. Büyük Birlik Partisi Genel Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Eren ve Genel Sekreter Üzeyir Tunç tarafından Valiliğe gönderilen yazıda, “Partimiz tüzügünün 14 e maddesi gereğince Büyük Birlik Partisi Antalya Kepez İlçe Başkanı Mevlüt Yakışıklı, İlçe Başkanlığı görevinden alınmıştır” denildi.