Alanya’nın bitki örtüsü gibi

Geçtiğimiz aylarda Antalya’da ölümlü kaza ile sonuçlanması ile yeniden gündeme gelen elektrikli scooterların çeşidinin arttırılması dikkat çekiyor. Alanya’da ulu orta park edilen ve sayıca arttırılan rengarenk scooterlar adeta Alanya’nın bitki örtüsü gibi

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya’da geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan elektrikli scooterlar, ilk yıllardan itibaren hem yayalar için hem de sürücüler için büyük bir meseleye dönüşmüştü. Kullanım talimatlarına hemen hemen kimsenin uymaması karşımıza trafikte arabaların ortasında iki hatta daha fazla kişinin bindiği scooterları, küçük çocukların kaldırımlarda, ana yollarda ölümüne sürdüğü görüntüleri çıkarmıştı.


DENETİM CAYDIRMADI
Alanya’da bu kapsamda yapılan denetimler yetersiz kalınca, bilinçsiz scooter kullanıcıları kural tanımamaya devam ediyor. Şimdilerde ise çeşidi ve markası arttırılan elektrikli scooterlar yeşilinden mavisine, mavisinden kırmızısına hatta moruna kadar adeta Alanya’nın yeni bitki örtüsüne dönüştü. Havadis ekibinin objektiflerine yansıyan bu görüntüler ise Alanya’nın en işlek yerlerinden birinde tam sokak ortasına bırakılmış onlarca scooter hem görüntü kirliliği yaratıyor hem de yayaların çarpmasına, yolunun engellenmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda iki kişinin bindiği scooter kazasında genç liselilerin yaya geçidinden karşıya geçerken otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetmesi ve buna benzer bir çok kazanın yaşanmasından ne zaman ders alınacağı merak söz konusu.