Alanya dikkat! Meteoroloji uyardı

Meteorolojiden yapılan fırtına ve don uyarısı sonrası Alanya Kaymakamlığı vatandaşları bilgilendirme amaçlı paylaşımda bulundu

Alanya Kaymakamlığı Antalya bölgesinde beklenen hava olayları için vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarı paylaşımında bulundu. Fırtına ve don uyarısı yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Antalya il genelinde güney ve güneydoğu yönlerden orta kuvvette ve kuvvetli esen rüzgarın; 28.03.2023 (Salı) günü sabah ilk saatlerden itibaren şiddetini arttırarak fırtına (62-74 km/saat), doğu iç kesimlerde kuvvetli fırtına (75-88 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.

Fırtına 29.03.2023 Çarşamba günü sabah ilk saatlerden itibaren yön değiştirerek kuzey yönlerden aksam saatlerine kadar devam edecek. Fırtınanın etkisini 30.03.2023 Perşembe günü aksam saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin edilmektedir.

Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler gibi meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Ayrıca; Kaş – Anamur arasında, rüzgarın 28.03.2023 (Salı) günü ögle saatlerinden itibaren batı ve güneybatı, zamanla kuzeybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde

(50-74 km/saat) firtina, ver ver 9 kuvvetinde (90 km/saat) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.

Fırtına, 30.03.2023 Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Başta balıkçılar ve denizciler olmak üzere meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İç kısımlarda ise zirai don beklenmektedir. Burdur, Isparta il genelinde, Antalya ve Muğla’nın iç kesimlerinde 29.03.2023 (Çarşamba) günü ilk saatlerden itibaren orta kuvvette ve kuvvetli zirai don tahmin edilmektedir.

Tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımız başta olmak üzere zirai don tehlikesine karşı tedbirli olunmalıdır.

Vatandaşlarımıza duyurulur.