ALTSO seçimlerinde ne olacak?

Alanya’nın iş dünyası 5 Kasım’da yapılacak Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) genel kuruluna odaklanmış durumda.

İş hayatının neredeyse her alanında ALTSO seçimleri konuşuluyor, seçimlere gün sayılıyor.

ALTSO ile her hangi bir bağı olmayan ve konu hakkında çok bilgisi olmayan bir çok insan “ALTSO seçimleri neden bu kadar önemli?” sorusunu soruyor bugünlerde.

350 Bin’in üzerine çıkan nüfusu ile ülkemizin 26 vilayetinden daha kalabalık bir şehir olan Alanya’nın 1.420.000.000 TL tutarındaki vergi tahsilatı, mevcut ekonomik yapısı ve gelişmişlik düzeyiyle ülkemizin yaklaşık 35 vilayetini geride bıraktığı görülüyor. Alanya’da faaliyet gösteren 24.240 vergi mükellefinin yarısının Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyesi olması ALTSO’nun önemini açığa çıkaran bir başka faktör.

12.000’den fazla üyesi ve 17.500.000 TL’lik bütçesi olan ALTSO’nun genel kurulu öncesinde başkan adayı olan isimler, 16 gün sonra yapılacak seçim için üyelere kendilerini tanıtmaya çalışıyorlar.

ALTSO çatısı altında Alanya için neler yapabileceklerini, projelerini, hedeflerini ve yönetim anlayışlarını ALTSO üyelerine duyurmaya çalışan başkan adayları, aynı zamanda üyeleri tek tek ziyaret ederek genel kurula davet ediyorlar.

5 Kasım’da yapılacak genel kurulda yaklaşık 8000 kişinin oy kullanması bekleniyor. 160 komite üyesinin seçileceği genel kuruldan sonra komite üyelerinin 68’i aynı zamanda ALTSO’nun meclis üyesi olacak. 10 kişiden oluşan yönetim kurulu ile birlikte Yönetim Kurulu Başkanı da bu seçimden sonra yenilenmiş olacak.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı için aday olan Eray Erdem, Tunahan Toksöz, Bilal Gömeç ve Haydar Yıldız, seçimlere 16 gün kala çalışmalarını daha da artırmış durumda. Seçim ofislerinde ve saha da her gün yoğun bir şekilde seçim çalışması yapan başkan adayları, bugün ALTSO’dan gelecek kesinleşmiş seçmen sayısını bekliyorlar.

9 Ekim tarihi itibariyle seçme ve seçilme hakkı olan ALTSO üye sayısı 5600 iken bu sayının 8000’e çıkması bekleniyor.