Kardeş kıskançlığını önlemek mümkün

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Çocuk Gelişim Uzmanı Duygu Duman Gezgin, hastanede düzenlenen seminerde “Kardeş Kıskançlığı” konusunu ele aldı.

Kardeş kıskançlığını önlemek mümkün

Bir çocuğu, gelecek olan kardeş fikrine hazırlamak ve olası çatışmaları önlemek amacıyla düzenlenen eğitimde oldukça renkli anlar yaşandı. Kardeş kıskançlığının doğal bir süreç olduğunu belirten Gezgin, ebeveynlerin ilk başta büyük çocuklarıyla empati yapması gerektiğini söyledi. Gezgin, “Ailede ikinci çocuğun doğumuyla birlikte, büyük çocuğun doğal bir tepkisi olan kıskançlık duygusu gelişiyor. Bu tür durumlarda siz ebeveynlere çok iş düşüyor. Çocuklarınızı doğum öncesi sürece alıştırmalı ve iki kardeş arasında kıyaslama yapılmamalı. Çocuğun kişilik özelliğine, yaşına ve yaşadığı dönemin şartlarına göre kardeşin gelişine vereceği tepki farklılık gösterir. Bazıları daha hassas olabilirken bazıları hırçın ve agresif veya mutsuz olabiliyor. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun ve empati yapmayı unutmayın” dedi. Seminer soru cevap şeklinde devam etti. Ebeveynler merak ettikleri tüm soruları Çocuk Gelişim Uzmanları ile paylaştı. Eğitime katılanlara teşekkür edilerek katılım belgeleri takdim edildi.

Duygu Duman Gezgin

“SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, bundan sonra da halka yönelik eğitimlerinin devam edeceğini bildirdi. Taşbaş, “Vatandaşlarımız merak ettikleri konuları bizlerle paylaşabilir. Hastane yönetimi olarak hasta ve hasta yakınlarımızın talepleri doğrultusunda bilgilendirici seminerlerimiz tüm hızıyla devam edecek” diye konuştu.