Çavuşoğlu TÜRSAB’ı bırakıyor

Üyeleriyle bir araya gelen TÜRSAB Alanya BYK Suat Çavuşoğlu, kaçak acentacılık faaliyetlerinin önünün geçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Çavuşoğlu TÜRSAB’ı bırakıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, düzenlediği veda toplantısıyla görevine veda etti. Alanya Öğretmenevi’ndeki toplantıda konuşan Çavuşoğlu, kendisinden sonra göreve gelecek kişiye tam destek vereceklerini söyledi. Çavuşoğlu,”Turizmde şu an gidişatımız çok iyi. Antalya Havalimanı’na şu ana kadar 6 milyonun üzerinde turist var. Gazipaşa Alanya Havalimanı’na da 500 binin üzerinde inen turist var. 2016 ve 2017 bizim için çok kötü geçti. 2018’de toparladık. Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un gelmesiyle 2019’da bu durum daha da iyiye gidecek. Şu an hem bakanlık hem de tur operatörlüğü nezdinde çalışmalar yapılıyor.  Ersoy turizmin içinde gelen birisi. Önümüzdeki yıl için tur operatörleri Türkiye’ye operasyonlarını yüzde 20-25 artırmış durumda. Bunun nedeni Türkiye’nin fiyat, hizmet, kalite bazında uygun olması. Son 2 yılda Arap kökenli misafirleri ağırlamaya başladık. Rusya da bizim için önemli bir destinasyon. Oradaki tur operatörleri Türkiye’ye yoğun bir operasyon yaptı. Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 40-45’ini Ruslar oluşturuyor. Önümüz açık. Turizmden anlayan bir turizm bakanımız var. TÜRSAB ile iyi ilişkiler içerisinde.

Çavuşoğlu TÜRSAB’ı bırakıyor

“KAÇAKLA MÜCADELEDE ÇOK ZORLANDIK”

Biz 300 bin nüfusu, 200 bin yatağıyla büyük bir destinasyonuz. Biz TÜRSAB olarak çok zorluk çektik. Alanya 70 kilometre sahil şeridine endeksli. Eskiden 16 belde belediyesi ve başkanı vardı. Belediye başkanları ve jandarmaları ziyaret ederek o bölgeleri kontrol etmede rahat hareket edebiliyorduk.  Şimdi belde belediyeleri te belediyeye bağlandığından dolayı zorluk çekmeye başladık. Öteki tarafta kaçak çok Bugün Alanya’da bizden başka herkes seyahat acentası olmuş. Seyahat acentalarından çok daha fazla tur yapanlar var. Emlakçısı, restorancısı tur yapıyor. Dolayısıyla biz de turizm danışma bürosunda bir kişiye endeksliyiz. Alanya’da seyahat acentası olmak zor. Kaçak acentacılık faaliyeti yapanların altından da yine biz çıkıyoruz. Bizim kendi seyahat acentalarımız çıkıyor.  Belgelerini kullandırtıyor. Bunun önüne geçmemiz lazım. Bunun önüne geçebilecek kişiler sizlersiniz. Otokontrol burada çok önemli. Her defasında biz yetişemiyoruz. Problem turizm danışma bürosunda. Bakanlıktan danışmaya personel istedik. Olmadı. Hatta benim yüzümden soruşturma geçirdiler, bana kızdılar. Sonra buraya 6 kişi geldi. Gelen 6 kişi de İŞ-KUR’dan. Bunların imza yetkileri yok. Kaçakla mücadelede çok zorlandık. Yol kesmelerde zorlandık. İnşallah benden sonra gelecek arkadaşlar turizm danışma bürosu için çalışmalar sarf eder. Tahmin ediyorum bakanımız bu konuya el atar.

“HERKES HER İŞİ YAPIYOR”

Sahillerimiz problem. Sahillerde bir kişiyi yakalıyoruz. İkinciyi yakalayamadan kaçıyorlar. Emlakçılarda problem var. Bizim işimizi yapıyorlar. Biz çok tutanak tuttuk. Çok cezalar kesildi. Zorlu bir 6 yıl geçirdik. Son 2-3 yıldır sektörün de kötü gidişatından dolayı herkes her işi yapıyor. Bundan sonrası inanıyorum, çok daha iyi olacak. Benden sonra gelecek arkadaşlara her türlü desteği vermeye hazırım. Çarşamba günü itibarıyla hepinize teşekkür ederek ayrılıyorum. Her zaman TÜRSAB’ın üyesiyiz. TÜRSAB bizim ailemiz. Sizleri tanıdığıma çok mutlu oldum. Ekibime çok teşekkür ediyorum” dedi.

Şevket Mutlu
Şevket Mutlu

“HEP BERABER ÖNLEYEBİLİRİZ”

TÜRSAB Alanya BYK Denetim Personeli Şevket Mutlu da gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ilgili sunum yaptı. Gerçekleştirdikleri denetimlerle ilgili bilgiler veren Mutlu, “TÜRSAB Alanya BYK olarak kurumumuzu ve Alanya’yı temsil edebilmek için büyük gayret sarf ettik. Üyelerimizin hak ve hukukunu her ortamda korumaya çalıştık. Zaman zaman gecelerimizi gündüzüme katarak sektörümüzü korumak için denetimler önemini yaptık. Turizm danışma bürosunun personel sorunu çözülebilirse denetimlerin çok daha etkili olacağını düşünüyoruz. Denetimlerde karşılaştığımız sorunlardan birincisi turizm danışma bürosunun personel sayısının az olması. Alanya için sadece seyahat acentalarına bakan bir denetim personeline ihtiyacımız var.  İkincisi devletin diğer kurumlarının bu işin peşinden koşmaması. Diğer kurumların da bizim kadar heyecanlı olması lazım. Alanya’da kaçak acentacılık önlenecekse bunu hep beraber önleyebiliriz” diye konuştu.