CHP’li Demirci Büyükşehir’in cevaplarını paylaştı

Alanya Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis Üyesi Erkan Demirci, Antalya Büyükşehir Meclis toplantısında kendisi tarafından  sorulan soruların yanıtlarını paylaştı.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Demirci, “9 Temmuz 2018 tarihli Antalya Büyükşehir Meclis toplantısında tarafımca sorulan soruların yanıtlarını büyükşehir meclisi devam toplantısında aldım. Hızlı bir şekilde yanıtlayan büyükşehir belediyesi çalışanlarına teşekkür ederek aşağıda sorularımın ve verilen yanıtın özetini yorumsuz olarak yayınlıyorum.

Sorulara verilen yanıtların içeriğinin yeterli olup, olmadığı ve tatminkar olup olmadığı konusunda takdiri Alanya kamuoyuna bırakıyorum.

Soru: Cadde üzerinde kaldırımlara masa sandalye koyulmasına izin verilen işletmelerle ilgili izin verilen alanın dışına çıkıp, çıkmadıkları, gölgelik adı altında yapılan uygulamaların mevzuata uygun olup olmadığı vb. hususlarda denetim yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa bugüne kadar kaç işletme için denetim yapılmış ve kaç tanesinde usulsüzlük tespit edilmiştir? Kaç işletme için cezai işlem yapılmıştır?

Yanıt: Büyükşehir belediyesi sorumluluğundaki caddelerde büyükşehir belediyesi Alanya zabıta amirliğince sürekli denetim ve kontroller yapılmakta olup, yaya geçişini engelleyecek şekilde malzeme çıkaran kuruluşlar uyarılmakta ve kaldırmadıkları taktirde cezai işlem uygulanmaktadır.  Kaldırım üzerinde gölgelik adı altında herhangi bir izin verilmemekte işletmelerin kendi ön bahçelerinde yapmak istedikleri gölgelik ve sundurmalar Alanya Belediyesi’nden izin almak kaydı ile yapılmaktadır. 2018 yılı içerisinde izinsiz işgal yapan ve yayaların geçişini engelleyen 256 işletme uyarılarak işgalleri kaldırtılmıştır. Kaldırımları izinsiz olarak işgal eden 88 adet işletmeye cezai işlem uygulanmıştır.

Soru: Yanlış uygulamaların önlenmesine yönelik büyükşehir belediyesi zabıta ekiplerinde yaya kaldırımı ve geçitlerini kullanan, park eden motosikletlerle ilgili denetim yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa bugüne kadar kaç kişi için cezai işlem uygulanmıştır?

Yanıt: Kaldırım üzerinde giden motosikletlerle ilgili ulaşım daire başkanlığına bağlı olarak görev yapan trafik zabıta ekiplerince gerekli denetim ve ikazlar yapılmaktadır. Alanya zabıta amirliğimiz tarafından kaldırım üzerinde seyreden ve park yapan 1251 araç sahibi uyarılmış, ikazlara uymayan 91 araç sahibine ise cezai işlem uygulanarak kaldırılmıştır. Ayrıca 35 adet motosiklet kullanıcısı uyarılmış, bunlardan kaldırım üzerinde park eden ve uyarılara rağmen kaldırmayan 11 motosiklet sürücüsüne idari para cezası uygulanmıştır.

Soru: Atatürk Caddesi üzerinde Kale Market Kavşağı ile Çimen Otel Kavşağı arasındaki parkomat uygulamasının kaldırılarak, park yasağı getirilmesi, böylece yolun 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olacak şekilde düzenlenmesi, ilçe emniyet müdürlüğü ile birlikte hatalı parklanmalara karşı denetimin sıkılaştırılması, diğer bazı caddelerde uygulandığı gibi öğlen 13.00’dan sonra dağıtım, pazarlama, kargo aracı vb. büyük araçların caddeye girişine izin verilmemesi trafik sinyalizasyonlarındaki senkronizasyon sorunlarının giderilmesi gibi önlemler UKOME’de bugüne kadar gündeme gelmiş midir? Alanya Atatürk Caddesi üzerinde yaşanan trafik ve otopark sorununun çözümüne yönelik kısa vadeli çözümler ve projeler düşünülmekte midir?

Yanıt: Alanya Atatürk Caddesi üzerinde parkomat uygulaması şahsınızın da evet oyu verdiği meclis kararına dayanmaktadır, bu kapsamda parkomat uygulaması halen devam etmektedir. Polis tarafından trafiğin kesintisiz ve sorunsuz işlemesi için gerekli tedbirler alınmaktadır.”

(Sorumun içerisinde yer alan parkomat sisteminin şehir içi trafiğine sağladığı fayda/zararın yeniden değerlendirilerek, sistemin iptal edilmesi, cadde üzerinde uzun süreli park yasağı getirilmesi, caddeye belirli saatler arasında büyük araçların girişlerinin kısıtlanması, trafik ışıkları arasındaki senkronizasyon bozukluklarının giderilmesi ve cadde de yaşanan trafik sorunlarının çözümüne yönelik kısa vadeli çözüm ve projeler düşünülmekte midir sorularına net bir yanıt verilmediği için buradan paylaşmadım.)