Çorbacı: Vatandaşın ödediği vergi katlanacak

Seçimin ardından vatandaşın geçim derdine düştüğünü belirten CHP İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, “Dolar ve eurodaki artış hem hükümeti hem de vatandaşları çok zor durumda bırakacak” dedi.

CHP Haftalık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Parti binasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, “Bilindiği gün geçen gün cumhurbaşkanı tarafından kabine açıklandı. Bu bölgemizde yaşayan aynı zamanda 16 yıldır milletvekili, aynı zamanda Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu tekrar kabineye girdi. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy hem Antalyalı hem de turizmci. Kendisinin turizme çok önem vereceğini düşünüyoruz. Bu konuda da detaylı bir çalışma yapmasını, turizme katkı yapmasını bekliyoruz. Çünkü önceki turizm bakanlarımız 16 yıldır çok başarılı olmadığını görüyoruz. Bu nedenle Ersoy’un turizme biraz daha katkı sağlayacağını umut ediyoruz. Kendisi de turizmci olduğu için kendisinden beklentimiz büyük” dedi.

“VATANDAŞI ZOR DURUMDA BIRAKACAK”

Dolar ve eurodaki yükselişe de değinen Çorbacı, “Seçim bitti. Vatandaş geçim derdine düştü. Vatandaşlarımızın hali ortada. Dolar ve euro özellikle kabine açıklandıktan sonra devamlı yükselmeye başladı. Bunu gündeme getirmek zorundayız. Çünkü bu süreçte ekonomi nereye gidiyor? Vatandaşın ödediği vergi dolar, euro artışı nedeniyle katlanacak. Vatandaşın borçlarını ödemekte zorlanacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda AK Parti’nin ödenecek borçlar ve devlet harcamalarını karşılamak için sürekli vergi kalemleri yaratması ve vatandaşın üzerinde bir borç yükü oluşturacak. AK Parti hükümetinin dış borcunda dolar ve euro olduğu için bunların artışı hem hükümeti hem de vatandaşları çok zor durumda bırakacak. Buradan tekrar seçilen cumhurbaşkanı ve AK Parti yetkililerine sesleniyorum. Dolar, euro artışının aşağı çekilmesi ve tutulması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“DEVLET TİYATROLARI KAPATILMAMALI”

Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’nin çıkartılan KHK ile özerkliklerinin sona erdirilmesini de eleştiren Çorbacı, “Yeni düzenlemeyle bu kurumlar bütçesiz bırakıldı. Yönetici kadroları ortadan kalktı. Kurumların binaları cumhurbaşkanlığına devredildi. Ben eski bir tiyatrocuyum. Yaklaşık 5 yıl profesyonel tiyatro kursu aldım ve aktif tiyatroculuk yaptım. Bu konunun akıbetini de merak ediyoruz. Kesinlikle Devlet Tiyatroları’nın, Devlet Opera ve Balesi’nin kapatılmaması gerekir. Cumhurbaşkanlığına bağlanabilir ama cumhurbaşkanlığı tarafından bu süreçte  gereğinin yapılmasını, bu kurumlara destek verilmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.