Ergün: Mühürlemeyin diye talepte bulunmadık

AK Parti İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Ferit Yücel Ergün, dün hanutçulukla ilgili açıklama yapan Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula’ya cevap verdi.

Ferit Yücel Ergün
Ferit Yücel Ergün

Parti binasında bir açıklama yapan Ergün, “24 Haziran seçimlerini geride bıraktık. Buradan tüm seçmenlerimize göstermiş oldukları duyarlılık ve seçime katılarak çok yüksek oranda katılım sağlayarak demokrasiye ve ülkeye sahip çıktıkları için teşekkür etmek istiyorum. Dünyada eşi benzeri olmayan yüzde 80-85 katılım  oranlarında seçimi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Burada seçim öncesinde spekülatif haberler çıkarıldı. Seçimi sabote edilmek istendi ama hep beraber gördük ki Türkiye’nin her yerinde ufak bazı sıkıntılar yaşanan yerler hariç demokratik, özgür ve herkesin iradesini sandığa yansıtabildiği bir seçim geçirdik. Bu seçimden de başarıyla çıktık. İlk turdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeni sistem olan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk başkanı seçtik. Milletvekilliği oranında belki istediğimiz oranlara ulaşamadık ama Türkiye’nin çoğu ilinde birinci parti olarak en fazla milletvekiline sahip parti olduk. Bugün üzülerek izliyorum, bazı yerlerde ellerde kapı kapı dolaşılarak seçim, oy muhasebesi yapılıyor. Buradan herkesten bir konuda duyarlı olmasını rica ediyorum. Eğer seçimler baz alınacaksa, bunun da siyaset bilimi içerisinde mantılı ve doğru yapılması gerekiyor. 1 Kasım seçimleri ile 24 Haziran seçimleri değil, 7 Haziran seçimleri ile 24 Haziran seçimleri karşılaştırılmalı. 1 Kasım seçimleri çok kaotik bir ortamda, bombaların ve ekonomik sıkıntıların  yaşandığı bir seçimdi.  Burada AK Parti’ye olan güven partili partisiz tüm seçmen tarafından sandığa sirayet etti. Burada AK Parti’nin almış olduğu oy halkın tamamen devletin istikrarı ve gücün devam etmesi adına verilen bir oydu. Bunu hepimiz yakından biliyoruz. Dolayısıyla 1 Kasım ile 24 Haziran arasında bir mukayese yapmamız bizi siyaset bilimi açısından yanlış sonuçlara götürebilir. İddia ediyorum 1 Kasım seçimleriyle 24 Haziran seçimleri arasında yaklaşık 5 aylık bir süreçte hiçbir il, ilçe teşkilat veya genel merkez teşkilatı bana bir kampanya, seçim stratejisi sunamaz ki 5 aylık süreçte oyu 7 Haziran’dan 1 Kasım’daki oranlara çıkarabilsin. Bu tamamen halkımızın dönemsel göstermiş olduğu bir teveccüh ve destekti. Bugün de genel seçimi tamamladık. Gözler yerel seçime döndü.

Ferit Yücel Ergün

“KULA’DAN BİZE ÖĞRETMESİNİ İSTİYORUM”

Özellikle yerel seçimlerin erkene alınabilme ihtimali üzerine çıkan haberlerden sonra yerel seçim de kızıştı. Benin  bu noktada yerel siyasetçi abilerime, kardeşlerime ufak bir tavsiyem var. Yerel ölçekte siyaset ile genel ölçekte siyaset yapmayı birbirinden ayırt edelim. Yerel ölçekte siyaset yapmak biraz daha hassasiyeti biraz daha duygusallık ister.  Bu sebepler yapılan açıklamalarda, yapılan söylemlerde yerel taşra siyaseti yaptığımızı tüm siyasi abilerimin, arkadaşlarımın, kardeşlerimin unutmamasını özellikle rica ediyorum. Bu bağlamda bu sabah üzülerek bu sabah gazete manşetlerini görünce bu açıklamayı yapma zorunluluğu hissettim. Zira Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, gazetelerde okuduğum kadarıyla ilçe başkanımız hakkında, ‘Söylemlerine dikkat etsin. İşlerine çomak soktuk. İşlerini bozduk’ şeklinde söylemlerde bulunmuş. Bu söylemleri yapan kişinin söylediklerine dikkat etsin diyen bir kişinin bu tip söylemlerde bulunması bana göre trajikomik. Burada Mustafa Toklu’nun söyledikleri şeyler çok net ve belli. Ayrıca bu Toklu’nun tek başına söyledikleri şeyler değil. Bugün ticaret odasının meclisinde hanutçuluk, çığırtkanlık tartışılıp bu konuda karar alınıyorsa, esnaf odalarında bu konu dile getiriliyorsa, demek ki kentin ortak bir problemi. Burada dikkat edilmesi gereken hususi, burada biz kimseyi hedef gösterip sorumlu tutmuyoruz. Büyükşehir belediyesi olarak bizim de sorumlu olduğumuz alanlar var. Hep birlikte çözüm arayalım diyoruz. Dolayısıyla bu söylemi ya da eleştiriyi kişiselleştirip kendi üzerine çekip bunun üzerinden karşı tarafa cevap verirken bu tip söylemlerden bulunmak pek doğru değil.  Bizi eleştirin denilse de şehrin ortak bir problemi ortaya konulduğunda bu tip agresif yaklaşımlar da yere siyasete yakışmayan yaklaşımlar. Bizim siyasi literatürümüzde işine çomak sokmak gibi bir deyim yok. Siyasi kültürümüz ve ahlakımızda işine çomak sokmak gibi bir deyimi yaşayacak tecrübemiz yok. Kula’dan bunu nerede ve nasıl kullanacağımızı bize öğretmesini istiyorum. Kendisi bizden daha tecrübeli bir siyasetçi. Yaşamında çomak sokulacak bir olay olmuş ki bu deyimi siyasi literatürde çok rahat kullanıyor. Biz bu deyime yabancıyız. Kimseyi hedef göstermiyor, sorumlu tutmuyoruz.

Ferit Yücel Ergün

“ZAN ALTINDA BIRAKMA LÜKSÜMÜZ YOK”

Kaldı ki jandarma, emniyet ve savcılıkla koordineli olduklarını söyleyerek bu kurumları da zan altında bırakıyormuşuz gibi bir izlenim bırakılıyor. Bizim bu kurumları zan altında bırakma gibi bir lüksümüz yok. Biz çuvaldızı kendimize de batırdık. Büyükşehir belediyesi olarak eksik yaptıklarımız da olabilir. Gelin hep birlikte çözüm üretelim dedik. Hepimizin ortak paydası Alanya dedik. Bir kez daha yineliyorum, AK Parti İlçe Teşkilatı olarak bizim üzerimize düşen bir şey varsa yapmaya hazırız. Karşılıklı bu tip polemik yaratacak söylemlerden ziyade her zaman oturur, birlikte istişare eder ve çözümü de bulacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

“BUNU ÇATLATAMAZ”

Bugün yine yerel gazetelerde üzülerek okuduğum bir haber var. Cumhur ittifakı çatırdıyor deniyor. Bunları konuşmak için çok erken. Alanya’da ve taşra yerlerde yapılabilecek bu tip ufak söylemler bu tip ittifaklara zarar veremez. Bunu çatlatamaz” dedi.

“BAŞTAN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ”

Belediyenin geçen hafta 14 işyeri ve 2 tekneyi mühürlediği hatırlatılan ve bunu destekleyip desteklemediği sorulan Ergün, “Eğer getirilen kurallara, nizamlara, hukuka uymayan hangi işletme varsa yasada karşılığı neyse biz de bunun baştan sonuna kadar arkasındayız. İnşallah bu tip kararlar, uygulamalar kente bir düzen getirir de diğer  bu örneklere bakarak diğer esnaf da bu hatalı davranışta  bulunan personeli ya işten çıkarırlar ya da çekidüzen verirler” diye konuştu.

“KİM DÜZENİ BOZUYORSA CEZASINI ÇEKECEK”

Kula’nın esnafa ceza kesilmesi sonrasında bazı kişilerin bu cezayı kaldırtmak için kendilerini aradığı sözleri hatırlatılan Ergün, “Bizlerden verilen cezanın uygulanmaması hususunda kesinlikle arama olmamıştır. Bunu net söyleyeyim ama örnek vereyim, cuma günü saat 16.30 gibi tebligat yapılıp cumartesi günü işyerlerinin kapatılacağı söyleniyor. Çığırtkanlık, hanutçuluk yapan görüntülerle sabit olan hiçbir işyeri için böyle bir talep olmamıştır. Bir işletme için olmuşsa olmuştur. Bu da turistik bir işletme olup içindeki bir sarhoş müşterinin diğer turistleri rahatsız etmesi sebebiyle dışarıya çıkartılması sebebiyle orada haksız bir ceza olmuştur. Bunun da infazının 12 saat ertelenmesi görüşülmüştür. İnfazının yapılmaması, mühürlenmemesi ya da gidilmemesi hususunda hiçbir talep olmamıştır. Kim hukuka karşı geliyor, şehrin düzenini bozuyorsa, cezasını çekecek” ifadelerini kullandı.